45 kuyu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın petrol ve doğalgaz arama çalışmaları kapsamında Türkiye, petrolde üretim zincirine 45 yeni kuyu ekledi. Doğal gaz ve petrol üretiminin bütçeye katkısı ekim ayı itibariyle 1 milyar 261 milyon TL’ye ulaştı. Bu rakamın yıl sonunda 1,5 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor. Türkiye’de üretilen ham petrol ve doğal gaz ile toplam tüketimin yüzde 10’u karşılanıyor.

Karadeniz’de keşfedilen rekor doğal gazın evlere ulaşması için çalışmalarını yoğunlaştıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Anadolu’da da petrol ve doğal gaz arama çalışmaları ile ekonomiye destek sağlıyor.

SONUÇLAR YÜZ GÜLDÜRDÜ: 45 YENİ KUYU Edilen bilgiye göre; geçen yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi ağırlıklı olmak üzere 48’i üretim, 39’u arama, 19’u ise tespit olmak üzere toplam 236 bin sondaj gerçekleştirilerek 106 kuyu açıldı. Arama kuyularının 6’sı petrol, 7’si doğal gaz, tespit kuyularının 12’si petrol, 1’i doğal gazdı. Yeni Şafak’ın haberine göre, Üretim kuyularının ise 45’i petrol açısından olumlu sonuçlandı.

KASAYA 1.5 MİLYAR TL Yapılan çalışmalar kapsamında gerçekleştirilen üretim ve sağlanan gelirler de dikkat çekiyor. Buna göre, 2020’de 22 milyon 269 bin 326 varil ham petrol, 457 milyon 826 bin 359 metreküp doğal gaz üretildi. Bu üretim sonucunda geçen yıl bütçeye 880 milyon TL gelir sağlandı. Bu yıl ekim ayında bu tutar 1 milyar 261 milyon TL olup yıl sonunda 1,5 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor.

TÜKETİMİN YÜZDE 10’U 2021 yılı ekim ayı sonu itibariyle 19.8 milyon varil ham petrol, 347 milyon metreküp ise doğal gaz üretimi gerçekleştirildiği bildirildi. Türkiye’nin günlük ham petrol üretim ortalamasının 65 bin 328 varil, doğal gaz üretiminin ise 1.15 milyon metreküp olduğu dikkat çekilirken arama ve üretimde yaklaşık 10 bin kişi istihdam ediyor. Türkiye’de üretilen ham petrol ve doğal gazın toplam tüketimin yüzde 10’unu sağladığı vurgulandı.

45 kuyu” için bir yorum

  • Kasım 29, 2021 tarihinde, saat 8:11 am
    Permalink

    1984 – 1985 Yıllarında Siirt te bulunduğum yıllarda , Aracım ile bir yere gidiyordum , Yabancı bir şirkete ait sondaj makinaları ve kalabalık bir grup Petrol kuyusunun başında çalışma halinde idiler. Tesadüfen şahit oldum Ham petrol bir apartman boyunda fışkırıyordu. Bir kaç yıl sonra tekrar oradan geçtiğimde tık yok. Kocaman alana beton dökülmüş tertemiz edilmiş. Yakın olan köy kahvesinde oturdum. Kuyunun akıbetini oradakilere sordum. Köylüler üzülmüş ” Zengin olacaktık işsizlerimiz iş bulacaktı çok iyi olacaktı ‘ Verimsiz Kuyu dediler kapattılar..Şeklinde dert yandılar. Anladım ki Türkiyemizin kalkınmasını istemeyenler yine iş başındaydı.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir