başlıyoruz

Keşfedilen altın rezervindeki üretim ülkemiz için büyük önem taşıyor.YILLIK 6-7 TON ARASI ALTIN ÜRETİLECEK
2022 yılına dek bölgede keşfedilen altın rezervinde üretimin başlanılması hedefleniyor. GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, Söğüt’teki projeyle hem madencilikle ilgili tesis kurmayı hedeflediklerini hem de kurulacak bu tesiste yıllık 6 ila 7 ton arasında altın üretmek istediklerini belirtti. Projeye gelecek ay hızlıca başlayacaklarını açıkladı.Poyraz açıklamalarının ardından söğütte yer alan maden bölgesini gezdi.

GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş Genel Müdür Halit Semih Demircan’la görüşen Poyraz, yapılacak projeyle ilgili bilgi aktarımında bulundu.


ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILACAKPoyraz, maden sahasında bir projeyle yetinilmediğini ve sahada birkaç çalışmanın birden yürütüldüğünü, projeye ilişkin çalışmalarınsa tamamlandığını açıkladı. Ayrıca Poyraz açıklamalarında “Önümüzdeki birkaç haftalık dönem zarfında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu bakan beyin onayına geldikten sonra da çalışmalarımızı hızlandıracağız” ifadelerine yer verdi.

MADEN SAHASI ETRAFINDAKİ ARAZİLER HAZİNEYE AKTARILDI Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla saha etrafındaki arazilerin tümünün hazineye aktarıldığını hatırlatan Poyraz, gerekli işlemlerin tümünü hızlıca tamamlamak istediklerini ve madencilikle ilgili çalışmalar sürdürülürken bir taraftan da tesis kurulumunu tamamlayacaklarını bu sayede maden sahasıyla ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanacağını ardından da üretimin başlanacağını aktardı.

Poyraz, tesis kurulum çalışmalarını 3 faza ayırdıklarını belirtirken, “İlk fazında makine ve ekipmanların siparişi yer alıyordu ve bu aşamayı tamamladık.” dedi. Siparişi verilen makine ve ekipmanların maden sahasına ulaşmasının ardından 2022 yılı içerisinde tesis kurulumunu tamamlayarak, 2022 yılının sonuna dek ilk altın külçelerini dökerek ülke ekonomisine gururla katkı yapmak istediklerini belirtti.

Poyraz sahadan çıkarılabilecek altın miktarına ilişkinse tesis kurulumunu hızlıca tamamladıktan sonra yıllık 6 ila 7 ton arası bir üretim yapmayı hedeflediklerini belirtti. Ülkemizin 2020 yılındaki resmi kayıtlara göre yıllık 40 ton civarında altın üretebildiğini hatırlatan Poyraz, hedeflenen rakamın ülkemiz için büyük önem taşıdığını ve kurulumu devam eden maden sahasının ülkemize bu konuda yüzde 15’lik bir katkı sağlayacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir