ipucu verdi

Yerli otomobilin üretime alındığı TOGG fabrikasını ziyaret eden yazar Fatih Altaylı, köşe yazısında yerli otomobilin maliyetinin 40 bin Euro üzerinde olacağını duyurdu. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ta yerli otomobilin fiyatıyla ilgili açıklamalar yaptı.ZAMANIN KOŞULLARINA BAĞLI OLARAK BELİRLENECEKTOGG CEO’su Gürcan Karakaş milyonlarca vatandaşın merakla beklediği soruya yanıt verdi. Karakaş yerli otomobilin fiyatıyla ilişkili olarak, “Çözüm ortaklarımız ve ekibimiz 1,5 yıldır fiyat konusunu tartışıyoruz.

Bizim fiyatlandırmamız 2022’nin sonu 2023’ün başında içten yanmalı bir C-SUV’un fiyatına göre rekabetçi olacak. Fiyatı o zamanki koşullar belirleyecek. Adetsel olarak baktığımızda ise kamunun bizden 15 yılda 30 bin adet alımına yönelik bir anlaşması var.

Bunu ilk etapta bir yığın şeklinde alacaklarını düşünmüyorum. Zaten onlar da istemez. Dolayısıyla ilk üreteceğimiz araçlara herkese ulaşacak.” ifadelerini kullandı.2030’A DEK 1 MİLYON ARAÇ ÜRETİLMİŞ OLACAKYerli otomobilin üretim süreciyle ilgili bilgiler de veren Gürcan Karakaş, 2030 yılına dek 1 milyonun üzerinde aracın üretilmiş olacağını aktardı. Karakaş, “Biz 2030’a kadar 5 farklı segmentte 1 milyon 80 bin adet araç üretmeyi planlıyoruz. İlk olarak yıllık üretimi 100 bin adet, sonraki üretimleri 175 bin adet olarak belirledik.

Ama yoğun talep gelmesi halinde 3 ay öncesinde kapasitemizi çok hızlı artırabiliriz. İlk üretimlerimiz C-SUV ile başlayacak takip eden dönemde B-SUV ve sedan modelimiz olacak.” dedi.İHRACATA HEMEN BAŞLAMAYACAĞIZ

Yerli otomobilin öncelikle yurt içindeki satış oranlarına bakılacağını belirten Karakaş, yurt içinde yeterli satış yapamayan bir markanın yurt dışında başarılı olamayacağını kaydetti. Konuyla ilgili olarak, “18 ay kadar Avrupa’yı gözlemleyip başta Almanya ve Fransa gibi büyük ülkelere ihracata başlayacağız. İhracat için her yere gideceğiz diye bir zorlamamız da yok. Bu işe en yakın ülkelere öncelik tanıyacağız. İskandinav ülkeleri de buna dahil. 18 aylık bekleme süresini olgunlaşma ve talep durumuna göre 3 ay daha aşağı çekebiliriz.” diyerek konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir