karar çıktı

Yapılandırma süresi 36 aya çıkarıldı. Alınan yeni kararı bankalar duyurdu. İşte detaylar…Koronavirüs salgını ülkemizi ekonomik açıdan ciddi şekilde etkiledi. Bu süreçte devlet farklı kalemler adı altında vatandaşlara yeni destek paketleri sunarken, hali hazırda var olan paketlerin içeriğini de zenginleştirmişti. Ekonominin en önemli yapı taşlarından olan bankalar da vatandaşların maddi olarak zorluk çekmemesi için yüzde 0.49 gibi oldukça düşük faizlerle ihtiyaç kredileri sunmuştu.

Bankalar tarafından sunulan kredilerin ilk 6 ayı geri ödemesizdi. Ekonomik olarak toparlanamayan vatandaşlara kredi borçları ile ilgili olarak bir müjde daha geldi, bu kapsamda krediler yapılandırılacak.

Kamu Bankaları VermiştiZiraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sunulan krediler, 3 bin TL, 5 bin TL, 7 bin 500 TL ve 10 bin TL limitiydi. Kredilerin vade süresi 36 ay olarak belirlenmiş, 6 aylık süre ödemesiz olarak geçildiği için borçlar 30 aylık vade üzerinden eşit taksitlendirilmişti. Sunulan kredilerin faiz oranı pandemiye özel olarak yüzde 0.49’a çekilmişti.Kamu bankalarının adeta can suyu olan kredi paketlerinden aylık geliri 5 bin TL’nin altında olan vatandaşlar yararlanmış ve acil ihtiyaçlarını bu kredi ile karşılayabilmişti.

Krediler YapılandırılıyorDiğer kredi paketlerine göre son derece uygun faiz oranı ile sunulan kredi paketleri için bankalar yapılandırma seçeneğini devreye alıyor. Düşük faiz nedeniyle kolay bir şekilde ödeneceği düşünülen ve alınan kredilerden milyonlarca vatandaş yararlanmış, bankalar milyarlarca liralık kredi dağıtarak ekonomiye katkı sağlamışlardı.

Borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlar 18-36 ay arasında sunulan yapılandırma seçeneğini kullanabiliyor. Vade süresinin uzaması ile borçlunun ödemesi gereken aylık taksit tutarı da azalıyor. Lakin kredinin faiz oranı yüzde 1.42 olarak revize ediliyor.

Online Başvuru İle YapılandırmaKredinin yapılandırılması için şubeye kadar gitmeye gerek yok. Bankaların mobil bankacılık uygulamaları üzerinden saniyeler içinde kredi yapılandırmak mümkün.Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra uygulamada yer alan ‘Krediler’ bölümüne girilmesi, ‘Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Yapılandırma’ seçeneğinin işaretlenmesi ve sonrasında BTİDK Vade Uzatımı seçeneğinin işaretlenerek kredi vade süresinin 18-36 ay arasında uzatılması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir