o fotoğraf

Seneler sonra ortaya çıkan resim…Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ile AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1996 yılında çektirdiği fotoğraf sosyal medyanın gündemine düştü.

Mustafa Kamacı tarafından paylaşılan fotoğrafta Erdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Erbaş yan yana görülüyor.

Fotoğrafı paylaşan Mustafa Kamacı fotoğrafın 1995 veya 1996 yılında Sakarya’da çekildiğini belirtti.Prof. Dr. Ali Erbaş, eski Başkan Prof.Dr. Mehmet Görmez’in istifasının ardından 16 Eylül 2017 günü Diyanet İşleri Başkanlığı görevine atandı.Bu yılın haziran ayında Yalova Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirilen Prof. Dr. Erbaş’ın, 12 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunuyor.

Prof. Erbaş: “FETÖ, dünyada eşi benzeri olmayan bir terör örgütüdür”Erbaş’ın ayrıca Fetullahçı Ter*ör Ör*gü*tü’yle (FETÖ) ilgili önemli tespitler yaptığı makaleleri yer alıyor. Erbaş’ın, “Mesih Mehdi Beklentisi ve İstismarı” başlıklı makalesi de bunlardan biri.Geçtiğimiz yıl eylül ayında Diyanet İşleri Başkanlığının dergisinde yayımlanan makalesinde, FETÖ’yü “karanlık hareket” olarak nitelendiren Erbaş, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle FETÖ’nün, dünyada eşi benzeri olmayan bir ter*ör ör*gütü olduğunu gösterdiğini belirtmişti.

Makalesinde, “Sadece peygamberlere has olan masumiyet karinesinin, bağlılarınca ör*güt liderine de has kılınmış olması onun emir ve söylemlerinin hiç bir şekilde sorgulanmasına izin vermemekte, bu yüzden de akla hayale gelmedik yanlış yollara tevessül etmektedirler.” değerlendirmesinde bulunan Erbaş, İslam’ın inanç esaslarına uymayan pek çok hususun ör*güt tarafından zihinlere yerleştirilmeye çalışıldığına işaret etmişti.FETÖ’nün dini bir yapı olarak nitelendirilemeyeceğini vurgulayan Erbaş, ör*gütün elebaşı Fetullah Gülen’e atfedilen sıfatların ise İslam dini ile asla bağdaştırılamayacağını ifade etmişti.

Ör*gütün açık bir din istismarı yaptığına işaret eden Prof. Dr. Erbaş, makalesinde, “15 Temmuz gecesi çıldırmış ve cinnet geçirmiş ör*güt mensuplarının, elinde bayraktan başka bir şey olmayan masum insanların üzerine, ülkenin Meclisine ve devletin en önemli müesseselerine gözlerini kırpmadan ölüm yağdırarak, yabancı ülkeler ve o ülkelerin istihbaratlarıyla iş birliği yaparak, kendi kardeşlerine, kendi vatanına, kendi değerlerine ihanet etmek milletimizin binlerce yıllık şanlı tarihinde görülmüş bir şey değildir.” değerlendirmesini yapmıştı.

ESERLERİ:Araştırma-İnceleme: Hıristiyan Ayinleri (1998), Melekler Alemi (1998, 2012), Hıristiyanlık’ta İbadet (2003), Hıristiyanlık’ta Reform ve Protestanlık Tarihi (2004, 2007), Hıristiyanlık (2004), Yaşayan Dünya Dinleri.Çeviri: Dinler Tarihi Sözlüğü (Mircea Eliade’den, 1997), Ortaçağ Hıristiyan Dünyasında Dinsel Şiddet, Engizisyon (Guy testas-Jean Testas’dan 2003),KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Diyanet İşleri Başkanı belli oldu (Hürriyet Haber, 16.09.2017).

o fotoğraf” için bir yorum

  • Eylül 12, 2021 tarihinde, saat 12:00 pm
    Permalink

    Siz gerçekten zıvanadan çıktınız. Biz gurur duyuyoruz siz islamıda müslümanıda beğenmezsiniz. Varın yakamızdan düşün.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir