soylu açıkladı

Soylu’nun açıklamlarından satır başları şu şekilde: Türkiye Suriye iç savaşının başladığı andan itibaren göç politikasını belirlemiştir. Bir takım düzenlemeler gerçekleşmiştir. Dünya düzensiz göç hareketlerini izlerken göç politikası belli olan bir anlayışı başından beri ortaya koyma kararlılığını göstermiştir. 462 bin Suriyeli ülkesine geri dönmüştür. Göç Genel Müdürlüğü Başkanlığında, Uyum Müdürlüğü’nü kurduk. Özellikle eğitim, dil konusunda uyumu sağlayacak süreç bu dönemde gerçekleşti. YİMER iletişim merkezi de yabancıların soru ve problemlerine yanıt vermiştir.

İlk dönem açık kapı olarak adlandırılabilir. İkinci dönemde uyum politikaları gerçekleştirildi. Suriye’nin 837 kilometresi sınır duvarları ve sistemlerle donatılmıştır. İRAN İLE MÜZAKERELER 2017’de Iğdır’da duvarları yaratmaya başladık.

Ardından Ağrı’da toplam 159 kilometre duvar yapıldı. İran ile yaptığımız müzakereler de başarılı bir neticeye ulaşan bir süreçtir. Şuanda Hakkari sınırımızda 20 kilometreyi kış başlamadan bitirmeyi planlıyoruz. Buradan bir haber daha vermek istiyorum, Van sınırının İran’da kalan 242 km’lik bölümünü de başlatıyoruz. Doğuda İran sınırlarımızda şu ana kadar yaptığımız 221 km’ye bir 242 km daha ekleyeceğiz ve bitirmiş olacağız. Böylece İran sınırımızın büyük bir bölümünü bitirmiş olacağız. Yaslarımız tıkır tıkır işliyor, geri göndermek dahil. 3 milyon 711 kişi geçici koruma statüsündedir.

ÜLKESİNE DÖNEN SURİYELİ GÖÇMEN SAYISI Gönüllü olarak geri dönen Suriyeli ise 462 bin 26 kişidir. 2016 senesinden itibaren sınırlarımızda engellediğimiz göçmen sayısı 2 milyon 327 bindir. Türkiye 2016’dan bu yana 283 bin 709’unu kendi ülkelerine yollamıştır. 104 bin 947 düzensiz göçmen ülkerine geri gönderilmeyi beklemekte ve takip edilmektedirler.

AFGAN GÖÇMENLERLE MÜCADELE Taliban ülkeyi ele geçirmeden evvel biz önlemlerimizi doğu sınırında aldık. Göçe kaynaklık eden tüm unsurları tarihin en büyük yakalamalarını gerçekleştirdik. Sınırlarımızı her gün bin 500 Afgan göçmen zorlarken bugün 200’lere düşmüştür. Biz batının göçmen deposu değiliz. Batı göçün kaynağında nasıl yönetilmesi gerektiğini o bölgeye giderek öğrenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir