türk koridoru

Türk dünyasını ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Dağlık Karabağ’da Türkiye’nin desteğiyle Azerbaycan’a karşı a2ğır bir d2arbe alan Ermenistan geri bir adım atarak tarihi bir karara imza attı.Son dakika haberine göre; Ermenistan Başbakan’ı Paşinyan, Türkiye-Nahçivan-Azerbaycan koridoruna yani “Zengezur koridoru” onay verdi.

Bu kritik gelişme ile Türkiye ve Azerbaycan arasında demiryolu ve otoyol açılacak. Bu karar Türkiye ve Azerbaycan arasında büyük bir sevinçle karşılandı ve sosyal medya üzerinde güne damgasını vurdu. Peki; Türkiye-Nahçivan-Azerbaycan (Zengezur) koridoru ile ne kazanımlar elde edilecek? İşte detaylar…

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri liderler toplantısında çevrim içi yaptığı konuşmada, Karabağ meselesine değindi.
PAŞİNYAN’DAN OLUMLU MESAJLAR Ermenistan’ın Azerbaycan ile bölgesel iletişiminin açılması konusunda yakın gelecekte somut sonuçlar elde etmeyi umduğunu belirten Paşinyan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan’ın başbakan yardımcılarından oluşan üçlü grubun ulaşım kanallarının açılması için çalıştığını ve yakın gelecekte somut sonuçlar elde etmeyi umduğunu ifade etti.


TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN KAVUŞUYOR Paşinyan, “Bu, Azerbaycan toprakları üzerinden Rusya ile kara yolu ve demir yolu bağlantısı, İran ile demir yolu bağlantısı sağlayacağımız anlamına geliyor. Azerbaycan da Nahçıvan ile bizim topraklarımız üzerinden demir yolu ve kara yolu bağlantısı sağlayacak.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir